بلیچینگ دندان

سفید کردن دندانها یا بلیچینگ دندان از جمله حرفه ای ترین خدمات و درمان های دندانپزشکی است.  به کمک آن رنگدانه های غیرطبیعی که بر روی سطح دندان ها چسپیده اند را از بین می ‌برند. به طور کلی این شیوه درمانی می ‌تواند تمام لکه ها و رنگ های ایجاد شده بر روی دندان های طبیعی را پاک کند. در این مطلب راجع به درمان بلیچینگ یا سفید کردن دندانها  در دندانپزشکی خوب در سعادت آباد ، دندانپزشکی در سعادت آباد صحبت میکنیم.

بلیچینگ دندان

ماده اصلی سفیدکننده دندان ها پر اکسید هیدروژن است که باعث اکسید شدن رنگدانه های رسوب کرده بین هرم های مینایی شده و آن ها را از بین می برد. به مرور زمان این ماده به قسمت های زیرین مینا در عاج نفوذ می کند و رنگ آن را روشن تر کرده و باعث سفید شدن دندان می شود.

دوام و تاثیر گذاری بلیچینگ دندان

مقدار دوام و نتاثیرگذاری بلیچینگ دندان به موارد مختلفی مانند مراقبت های بعد از درمان، حفظ بهداشت دهان و پیروی از رژیم غذایی مناسب وابسته است. در این زمینه دندانپزشکان پیشنهاد می ‌کنند که بهتر است بعد از بلیچینگ از مواد خوراکی و نوشیدنی های رنگدانه دار میل نکنید. این کار به ماندگاری درمان کمک بیشتری خواهد کرد هرچند این روش درمانی به صورت دوره ای باید تکرار شود تا رنگ دندان ها به صورت دائمی سفید باقی بماند.

انواع بلیچینگ دندان

  • بلیچینگ در خانه (HOME BLEACHING) در این روش دندانپزشک شما در یک جلسه از فک بالا و پایین شما قالب گیری می کند. در جلسه بعد یک جفت تری شفاف به شما تحویل داده می شود. به اندازه میزان موادی که لازم است روی دندان های شما بماند تا سفید شود، بین دندان ها و تری فضا تعبیه شده است. در این جلسه ماده لازم جهت بلیچینگ دندان در خانه به شما داده می شود. شما این مواد را درون تری قرار می دهید و غالبا قبل از خواب آنرا درون دهان خود قرار میدهید. طول دوره این درمان بسته به وضعیت دندانهایتان تا سه هفته هم ممکن است طول بکشد.
  • بلیچینگ در مطب (OFFICE BLEACHING) در این روش با استفاده از مواد مخصوص از لثه ها محافظت می شود. سپس مواد سفید کننده با غلظت بالا بر روی دندان ها گذاشته می شود. ماده موثر بعضی از این مواد به صورت شیمیایی فعال می شود. بعضی با نور و بعضی با گرما. البته فرق چندانی بین آن ها وجود ندارد. هزینه بلیچینگ به این روش با روش بلیچینگ در منزل کمی متفاوت است. یکی از رایجترین متد این درمان استفاده از لیزر می باشد. طول جلسه درمانی برای سفید کردن دندانها حداکثر 40 دقیقه می باشد.

کاندیدهای نامناسب

  • توصیه می شود افرادی که پوسیدگی ‌های دندانی دارند.
  • توصیه می شود افرادی که مینا‌ی دندان‌ آن ها دچار سایش شده است.
  • افرادی که تحلیل لثه دارند و ریشه‌ های دندان ‌ها به محیط دهان باز هستند.
  • افرادی که ترمیم‌ ها و روکش‌ های متعددی بر روی دندان ‌های مختلف خود دارند.

هزینه بلیچینگ دندان

هزینه بلیچینگ دندان بسته به نوع بلیچینگ متفاوت است. بلیچینگ دندان یکی از بهترین راه‌ های سفید کردن دندان نسبت به دیگر درمان های دندانپزشکی است. چرا که هم عارضه‌ ای ندارد و هم هزینه‌ ای بسیار پایین تر نسبت به دیگر روش‌ ها دارد.

محدودیت سنی برای درمان

بهتر است بدانید که انجام درمان سفید کردن دندان برای همه افراد و در هر سنی می تواند استفاده شود. البته بیشتر بالای هیجده سال انجام می شود به دلیل اینکه در افراد کمتر از هیجده سال عاج دندان و مینای دندان به طور کامل بالغ نشده و با داشتن فضاهای باز، حساسیت بیشتری دارد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    صفحه اصلیخدماتارتباط با ما