روکش دندان چیست؟

خیلی از شماها حداقل یک بار عصب‌کشی را تجربه کرده‌اید.اما بیماران متعددی هستند که بعد از عصب‌کشی به آنها توصیه شده دندان خود را روکش کنند ولی به‌علت سهل‌انگاری، بعد از مدتی دندانشان تحت فشار، شکسته و در نهایت کشیده شده است؛ برای همین است که به گفته دندانپزشکان معمولا دندان عصب‌کشی‌شده باید با یک ماده پر شود و بعد حتما روکش شود. در این مطلب راجع به روکش دندان در سعادت آباد صحبت می نماییم.

زمان نیاز به درمان ریشه یا عصب کشی در سعادت آباد یک دندان پوسیده

دندانی که به‌دلیل عدم‌رعایت بهداشت پوسیده شده، زمانی به روت‌کانال و عصب‌کشی نیاز پیدا می‌کند که مقدار زیادی از آن در اثر پوسیدگی از بین رفته. پوسیدگی پیشرفت کرده و عصب را هم درگیر کرده باشد. پس دندانی که برای روت‌کانال می‌آید دندانی است که مقدار زیادی از بافت آن از بین رفته است.

 چرا دندانی که عصب‌کشی می‌شود، بعد از مدتی به‌راحتی می‌شکند

هنگامی که دندانی عصب‌کشی در مطب دکتر سعیدی در سعادت آباد دندانپزشکی خوب در سعادت آباد ، دندانپزشکی در سعادت آباد می گردد ۲مسئله را باید در نظر بگیریم؛ یکی اینکه دندان عصب‌کشی‌شده ما مثل یک درخت خشک است که به‌راحتی می‌تواند بشکند. دندان سالم مثل یک چوب مرطوب است که به‌راحتی نمی‌شکند. بهمین دلیل دندان عصب کشی شده چون مقدار زیادی از بافتش از بین رفته، خیلی راحت تر دچار شکستگی می‌شود.

توصیه به روکش دندان بلافاصله بعد از روت‌کانال

در اکثر کشورهای پیشرفته توصیه بر این است که به محض عصب‌کشی دندان، روکش حتما گذاشته شود. البته با فاصله یک یا دو هفته‌ای‌ هم می‌توان دندان را روکش کرد تا خطر شکستگی و تخلیه مواد پر‌کننده دندان از بین برود و بیمار احساس راحتی کند.

روکش چیست ؟

روکش کلاهکی است شبیه به دندان که روی دندان‌های به‌شدت تخریب‌شده یا پوسیده قرار می‌گیرد. روکش‌ها به دلایل گوناگونی روی دندان‌ها قرار داده می‌شوند اما مهم‌ترین دلیل، پوسیدگی‌های بسیار وسیع یا شکستگی‌های بزرگی در دندان است که مواد پرکننده دندان قادر به جایگزینی و ترمیم آن نیستند و یا دندان درصورت ترمیم با مواد معمول ترمیمی، قدرت کافی را باز نخواهد یافت.

همچنین روکش‌ها روی دندان‌های ترک‌خورده یا شکسته قرار می‌گیرند. از کاربردهای دیگر روکش‌ها، استفاده از آنها به ‌منظور زیبایی است. روکش‌ها برای اصلاح بدشکلی‌هایی دندان یا دندان‌هایی که به‌شدت تغییر رنگ یافته‌اند استفاده می‌شوند.

ترکیب روکش به کار رفته در مطب دکتر سعیدی در میدان کاج

روکش‌ها می‌توانند از جنس فلز (طلا، نیکل، کروم)، سرامیک و یا ترکیبی از فلز و سرامیک (چینی) باشند. روکش‌های تمام فلز خصوصیات فیزیکی و قدرت بیشتری دارند اما از دیدگاه زیبایی، روکش‌های چینی مناسب‌ترند.

استحکام ریشه قبل از روکش

اغلب دندان‌هایی که به‌علت پوسیدگی‌های وسیع نیاز به درمان ریشه پیدا می‌کنند، پس از درمان ریشه و برداشت پوسیدگی‌ها، نسج زیادی از دست می‌دهند و نیازمند نوعی حمایت داخل ریشه‌ای هستند. دندانپزشک برای این‌گونه دندان‌ها ابتدا میله‌ای را داخل ریشه دندان جاسازی می‌کند و سپس با بازسازی تاج و دندان، دندان را برای دریافت روکش آماده می‌کند.

قالبگیری و نصب

بعد از استحکام ریشه ، از دندان قالبی گرفته می‌شود. این قالب به لابراتوار دندانپزشکی (محلی که پروتزهای دندانی ساخته می‌شود) ارسال می‌شود تا روکش ساخته شود. در جلسه بعدی روکش در دهان بیمار امتحان می‌شود و درصورت مناسب‌بودن، به دندان چسبانده می‌شود.

نامناسب بودن

اما اگر به‌تازگی روکشی دریافت کرده‌اید و احساس می‌کنید برای دندان شما بلند است، حتما به دندانپزشک مراجعه کنید تا آن را اصلاح کند؛ در غیراین صورت به مفصل فکی شما فشار وارد خواهد شد.روکش‌هایی که از دو لایه فلز و چینی ساخته شده باشند (لایه زیرین از فلز و پوشش رویی از چینی) ممکن است در کنار لثه حلقه سیاه‌رنگی ایجاد کنند که به‌علت لایه فلزی زیر روکش است و این امری طبیعی است.

نیاز به مراقبت

روکش دندان نه‌تنها به‌عنوان محافظی برای حفظ دندان از پوسیدگی یا بیماری‌های لثه عمل نمی‌کند بلکه یک دندان روکش‌شده نیاز به بهداشت و مراقبت منظم و خاص دارد. اگر احساس کردید روکش دندان شما لق شده، ممکن است نیاز به معاینه دندانپزشک و درمان داشته باشد؛ در این صورت حتما برای اصلاح وضعیت روکش خود به دندانپزشک مراجعه کنید تا از تخریب دندان زیر روکش خود پیشگیری کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    صفحه اصلیخدماتارتباط با ما