درای ساکت یا حفره خشک دندان چیست؟

درای ساکت یا حفره خشک دندان چیست ؟

آیا تا به حال دندان کشیده اید؟ بعد از کشیدن دندان درد شدید داشته اید؟ درد‌هایی که پس از کشیدن دندان احساس می‌کنید هر کدام علتی دارند. گاهی پس از کشیدن دندان حفره خشک یا درای ساکت ایجاد می‌شود.

علائم و نشانه‌های حفره خشک

علائم ایجاد درای ساکت درد بسیار شدید تا ۳الی۵ روز می باشد. درد معمولی پس از کشیدن دندان معمولا تا ۲۴ ساعت از بین می رود . اگر این درد طولانی شد حتما به دندانپزشک خود دندانپزشکی در سعادت آباد اطلاع دهید. در این اختلال استخوان در محل زخم قابل مشاده است. بوی بد دهان و ایجاد طعم بد در دهان از دیگر علائم این اختلال است.

به طور کلی حفره خشک نتیجه‌ای از عوامل باکتریایی، شیمیایی، مکانیکی و فیزیولوژیکی است :

1. باکتریایی: عفونت از پیش موجود مانند بیماری پریودنتال (یا پریودنتیت) که قبل از کشیدن دندان در دهان وجود دارد، می تواند مانع از ایجاد لخته خون شود. بعضی از باکتری‌های دهانی می‌توانند باعث تجزیه لخته خون شوند.

2. شیمیایی:نیکوتین مصرفی توسط سیگاری‌ها سبب کاهش جریان خون در دهان می‌شود. در نتیجه، لخته شدن خون ممکن است در محل کشیدن دندان با شکست مواجه شود.

3. مکانیکی:مکیدن از طریق نی، شستشوی شدید، تف کردن یا کشیده شدن بر روی سیگار موجب تخریب و از دست رفتن لخته خون می‌شود.

4. فیزیولوژیک:هورمون‌ها، استخوان فک متراکم و یا ذخیره خون ناکافی عوامل ایجاد کننده لخته خون هستند.

چکونه از درای ساکت پیشگیری کنیم ؟ دندانپزشکی در سعادت آباد

پیشگیری از ایجاد درای سوکت ممکن است تحت تاثیر روش‌های استفاده شده توسط دندانپزشک یا جراحی باشد که کار کشیدن دندان را انجام می‌دهد. چنین روش‌های پیشگیرانه عبارتند از:

 1. قرار دادن پانسمان با یا بدون آنتی بیوتیک در جراحی (به عنوان مثال تتراسایکلین)
 2. قرار دادن بخیه‌هایی برای محافظت از لخته خون.

این جزئیات را می‌توان قبل از این فرآیند با دندانپزشک دکتر نعیم سعیدی یا جراح مورد بحث قرار داد تا تعیین کنید آیا این روش‌های پیشگیرانه توصیه می‌شود یا خیر.

بعد از کشیدن دندان، باید از برخی از فعالیت‌های روزانه از قبیل سیگار کشیدن، نوشیدن با نی، تف کردن یا شستشوی شدید اجتناب شوند،. رژیم غذایی باید یک رژیم غذایی نرم باشد. ناحیه باید با شستشوی ملایم با یک محلول ضد باکتریایی مانند دهانشویه کلرهگزیدین (پریدکس)، تمیز نگه داشته شود. این دهانشویه ممکن است توسط جراح تجویز شود. مهم است که دستورالعمل‌های خاصی که توسط دندانپزشک دکتر نعیم سعیدی یا جراح برای مراقبت از ناحیه کشیدن ارائه می‌شود را در خانه دنبال دنبال کنید.

در نهایت، مطالعات اخیر نشان داده است که میزان بروز حفره خشک در زنان در صورت کشیدن دندان در طول دوره قاعدگی، به طور قابل توجهی کاهش می‌یابد. هنگامی که کشیدن دندان‌ها می‌تواند به صورت انتخابی برنامه ریزی شود، توصیه می‌شود این روش را در طول دوره قاعدگی انجام دهید. به این ترتیب، به علت تغییرات هورمونی مرتبط با چرخه قاعدگی، خطر درای سوکت می‌تواند از بین برود.

مراقبت های خانگی:

 • استراحت
 • رعایت بهداشت
 • ادامه مصرف ضد درد
 • اجتناب از مصرف دخانیات
 • تعویض روزانه پانسمان تا بهبود کامل
 • مصرف غذای نرم در روز بعد از جراحی
 • تجویز داروهای غیراستروئیدی و ضد التهابی
 • شستشوی آرام حفره با دهان شویه به مدت چند روز
 • مراقبت از زخم حین غذا خوردن تا بهبودی کامل آن
 • عدم استفاده از مسواک در نواحی دندان کشیده شده برای روز اول
 • نوشیدن مقدار زیادی آب و دوری از نوشیدنیهای شیرین، داغ و الکلی
 • دوری از ورزش و فعالیتهایی که ممکن است باعث حرکت لخته از سرجای خود شود.
 • پاکسازی و تمیز کردن محل کشیده شده دندان و قرار دادن پانسمان حاوی دارو در حفره دندان کشیده شده

میانگین زمان بهبودی برای حفره خشک چقدر است؟

میانگین زمان بهبودی هفت تا 10 روز است، زیرا این مدت مقدار زمان لازم برای رشد بافت‌های جدید و پوشش سوکت در معرض هوا می‌باشد.

هنگامی که بافت قادر به پوشاندن استخوان باشد، بهبودی به طور طبیعی رو به پیشرفت خواهد بود. تاخیر در مراجعه به دندانپزشکی در سعادت آباد یا جراح برای پیگیری می‌تواند درد و همچنین زمان بهبودی را طولانی کند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  صفحه اصلیخدماتارتباط با ما